Nad Niemnem – klasyka literatury polskiej, którą powinien poznać każdy! Sięgnij po niezwykłą powieść społeczno-obyczajową, która stanowi sztandarowy przykład literatury pozytywistycznej.
Miłość nie wybiera – dopada wszystkich bez względu na status społeczny, płeć, kolor skóry czy wiek. I o ile dzisiaj te kryteria zwykle już nie są żadną przeszkodą w zawieraniu związków, jeszcze pod koniec XIX wieku pochodzenie mogło stanąć zakochanym na drodze do szczęścia. Czy historia mezaliansu mogła skończyć się dobrze? Odpowiedź zawiera książka Elizy Orzeszkowej – Nad Niemnem.
Nad Niemnem to w istocie historia miłości dwojga młodych, pochodzących z różnych światów ludzi. Justyna to piękna, mądra szlachcianka, którą po represjach władz carskich wobec jej najbliższej rodziny wir historii rzucił do dworku w Korczynie. Wraz z ojcem zamieszkuje u wuja i jego żony w zamian za pomoc w prowadzeniu gospodarstwa. Jan to przystojny i pracowity chłop pochodzenia szlacheckiego z Bohatyrowicz, który zarabia na życie pracą własnych rąk. Podczas powrotu wozem do domu poznaje Justynę, która zwraca uwagę na jego cudny głos i śpiewaną przez niego pieśń… Tak zaczyna się znajomość, której losy będziemy śledzić aż do ostatniej strony.
Uczucie Jana i justyny, zanim na dobre rozkwitnie, już będzie wystawione na próbę: w Korczynie zjawia się bowiem dawny ukochany Justyny, któremu obecność żony przy boku nie przeszkadza w adorowaniu i uwodzeniu dziewczyny. Jan również przyciąga uwagę kobiet, zwłaszcza Jadwigi – sąsiadki, która od lat kocha się w młodym Bohatyrowiczu i próbuje zdobyć go dla siebie. Czy skutecznie?
Zarówno Justyna, jak i Jan szanują tradycje i znają wartość pracy. Kochają przyrodę. Jan często pływa łódką po Niemnie, czasem towarzyszy mu Justyna, odkrywając tajemnicę jego wędrówek. Ich relacja rozwija się powoli: najpierw stają się przyjaciółmi. Ale czy w ogóle mogą się pokochać, skoro ich związek byłby mezaliansem? Czy dobrze urodzonej pannie wypada związać się z kimś tak ubogim jak Jan?
Reviews
There are no reviews yet.