To moja pierwsza ksiΔ ΕΌka i mam nadziejΔ, ΕΌe nie ostatnia.
Po co pisaΔ pierwszΔ ksiΔ ΕΌkΔ, gdy siΔ ma siedemdziesiΔ t osiem lat?
Co chcΔ Czytelnikowi opowiedzieΔ?
Ε»e moΕΌna byΔ pogodnym, pomimo tego, ΕΌe ΕΌycie bywa ciΔΕΌkie. Ε»e moΕΌna siΔ poΕmiaΔ, pokochaΔ, pogadaΔ z dzieΔmi i przyjaciΓ³Εmi. ZjeΕΔ coΕ z nimi, a czasami wypiΔ (in vino veritas). ZostawiΔ Εlad, zawierzyΔ Bogu. PodzieliΔ siΔ sercem i historyjkami moΕΌe siΔ przydadzΔ , rozΕmieszΔ , pozwolΔ pomyΕleΔ, a moΕΌe i zrobiΔ coΕ poΕΌytecznego.
KsiΔ ΕΌka ma teΕΌ na celu pokazanie wspΓ³Εczesnej polityki, ktΓ³rej poΕwiΔciΕem duΕΌΔ czΔΕΔ ΕΌycia. III RP wciΔ ΕΌ nie jest taka, jakΔ sobie wymarzyliΕmy i jakiej potrzebujemy, bo rzΔ dzi niΔ elita wyrosΕa z PRL-u, ktΓ³ra wychowuje i selekcjonuje nastΔpcΓ³w wedle postpeerelowskich (a czasem i postmodernistycznych) zasad. A my tΔ elitΔ ciΔ gle wybieramy i pozwalamy jej rzΔ dziΔ wedle tych zasad. Ale nie od elity, jakΔ mamy, oczekujΔ zmiany na lepsze. Oczekuje tego od PolakΓ³w, od wyborcΓ³w, ktΓ³rzy muszΔ wiΔcej wymagaΔ od politykΓ³w.
I ostatni cel – te moje historyjki majΔ pokazaΔ mnie, nietypowego faceta z nietypowym ΕΌyciorysem, by Czytelnik zaakceptowaΕ nietypowoΕΔ, indywidualnoΕΔ, by Εatwiej mu byΕo byΔ z Innymi. Bo ich potrzebujemy, by byΔ sobΔ .
JΓ³zef OrzeΕ

