Zawsze mΓ³wiono mi, ΕΌe jeΕli bΔdΔ grzeczna, spotkajΔ
mnie same dobre rzeczy – dlaczego wiΔc nie jestem szczΔΕliwa?
Czy czujesz, ΕΌe czΔsto zadowalasz innych kosztem siebie? Czy kiedy chcesz powiedzieΔ βnieβ lub broniΔ wΕasnego zdania, boisz siΔ, ΕΌe ktoΕ ΕΊle o tobie pomyΕli? A moΕΌe tkwisz w kiepskich relacjach, bo za wszelkΔ
cenΔ unikasz sprawiania innym przykroΕci? JeΕli tak jest, moΕΌesz cierpieΔ na syndrom grzecznej dziewczynki.
Prawdopodobnie od dziecka wpajano ci, ΕΌe powinnaΕ byΔ miΕa, skromna i zbytnio siΔ nie wychylaΔ. Pewnie juΕΌ zauwaΕΌyΕaΕ, ΕΌe Εwiat wcale nie wynagradza twojego poΕwiΔcenia i kiedy ty stoisz w cieniu, inni bΕyszczΔ
. Jako dorosΕa kobieta moΕΌesz jednak odwrΓ³ciΔ schemat, ktΓ³ry ci nie sΕuΕΌy, przeΕamaΔ wewnΔtrzne blokady i wreszcie ΕmiaΕo siΔgnΔ
Δ po to, co oferuje ΕΌycie.
Ta ksiΔ
ΕΌka sprawi, ΕΌe:
– rozpoznasz szkodliwe przekonania, ktΓ³re odbierajΔ
ci pewnoΕΔ siebie,
– zaczniesz podejmowaΔ decyzje w zgodzie ze sobΔ
,
– nauczysz siΔ stawiaΔ granice bez poczucia winy,
– stworzysz relacje oparte na wzajemnym szacunku, a nie na poΕwiΔceniu,
– przestaniesz baΔ siΔ konfliktΓ³w i oceny innych,
– przekonasz siΔ, ΕΌe twoje potrzeby sΔ
rΓ³wnie waΕΌne, co potrzeby innych,
– zbudujesz nowe ΕΌycie na wΕasnych zasadach.
“JeΕli dorastaΕaΕ i rozwijaΕaΕ siΔ w przeΕwiadczeniu, ΕΌe jesteΕ dobrym czΕowiekiem, tylko jeΕli przedkΕadasz cudze potrzeby ponad wΕasne i z caΕych siΕ starasz siΔ je zaspokoiΔ; jeΕli zmuszaΕaΕ siΔ do utrzymywania relacji, ktΓ³re nic ci nie dawaΕy, tylko po to, by nie zraniΔ drugiej osoby; jeΕli tak bardzo przejmowaΕaΕ siΔ tym, co bΔdΔ o tobie myΕleΔ i mΓ³wiΔ inni, ΕΌe podporzΔ dkowaΕaΕ temu caΕe swoje ΕΌycie; albo jeΕli nie mΓ³wiΕaΕ, co czujesz, by ktoΕ nie poczuΕ siΔ zawiedziony lub uraΕΌony β ta ksiΔ ΕΌka jest dla ciebie”.

