Polonia Bookstore Chicago

koszyk

Cart

Dear Readers, The Bookstore will be closed June 21st- July 5th. All orders placed between June 20th, 2024 and July 5th, 2024 will be processed and shipped starting with June 8th, 2024. We appreciate your patience and apologize for any inconvenience.
Best Seller

TRZEBA BYŁO GRAĆ (The Women’s Orchestra of Auschwitz)

Availability: In stock

Original price was: $36.00.Current price is: $32.40.

Wydawnictwo “Znak” 2026, 416 pages (hard cover)

Quantity :
Add to Wishlist
Author: Anne Sebba ISBN: 978-83-8367-800-9 Language: Polish Publisher: Znak Availability: 7-15 days Year Published: 2026 Categories: , , ,

Trzeba było grać – poruszający reportaż o dziewczęcej orkiestrze z Auschwitz.

Czy muzyka może ocalić życie?

W samym sercu obozowego piekła, gdzie śmierć była codziennością, zabrzmiały dźwięki skrzypiec, wiolonczel i marszowych melodii. Dziewczęta z orkiestry Auschwitz grały, gdy inne więźniarki maszerowały na apel. Ich muzyka stawała się paradoksalnym symbolem przetrwania – torturą dla jednych, dla innych namiastką człowieczeństwa.

Niewiarygodna, prawdziwa historia kobiet, które grały, by przeżyć.

„Trzeba było grać” to pierwszy reportaż o dziewczęcej orkiestrze z Auschwitz – grupie kobiet, które zostały zmuszone do tworzenia muzyki w samym środku zagłady. Zespół powstał z inicjatywy Marii Mandl, zwanej „bestią z Auschwitz”. Dzięki jej chorej ambicji, by dorównać orkiestrze z męskiego obozu, kilkanaście więźniarek otrzymało szansę na przetrwanie.
W skład orkiestry wchodziły zarówno amatorki, jak i artystki znane w przedwojennej Europie: Fania Fénelon – paryska śpiewaczka kabaretowa, a także Alma Rosé – wybitna skrzypaczka i bratanica Gustava Mahlera. Każda z nich grała, by żyć.

Anne Sebba to brytyjska dziennikarka, wykładowczyni i autorka dziewięciu książek non-fiction, specjalizująca się w biografiach niezwykłych kobiet XX wieku. Jej książki przetłumaczono na wiele języków i doceniono na całym świecie. W Polsce ukazała się wcześniej biografia jej autorstwa – „Ta kobieta. Wallis Simpson”.
W „Trzeba było grać” Sebba połączyła historyczną rzetelność z emocjonalną siłą reportażu – dotarła do ostatnich ocalałych i zebrała rozproszone świadectwa, tworząc wielogłosową opowieść o odwadze, strachu i przetrwaniu.

Książka, która porusza do głębi.

Autorka ukazuje, jak muzyka – wbrew logice miejsca, w którym powstała – stawała się narzędziem nadziei i przetrwania. To historia kobiet z różnych krajów, które połączył dźwięk skrzypiec i świadomość, że każdy występ może być ich ostatnim.

Loading...